Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


PRZEWODNIK PO CZOPACH
CZĘŚĆ 1 - UŁOŻENIE CZOPÓW


Ten artykuł w przeważającej mierze oparty jest na wątku, który na OOAK Forum zapoczątkował kentyu, opierając się na artykule z chińskiej już trudnej do zidentyfikowania strony (podany link nie działa)

Pionowe a poziome ułożenie czopów, które da więcej rotacji?


Pionowe i poziome ustawienie pokazuje zdjęcie powyżej. Powszechnie uważa się że ustawienie pionowe daje więcej szybkości, a poziome rotacji. Czy naprawdę istnieje taka różnica?

Zadaliśmy to pytanie producentowi sprzętu. Zespół Działu Badań i Rozwoju Tamasu (Butterfly) uważa, że "mechaniczne testy nie są w stanie wykazać różnicy, a wśród graczy niektórzy czują, że więcej rotacji bardziej rotacyjne jest ustawienie pionowe, a inni uważają, że poziome. Być może niektórzy odczuwają te różnice, ale nie istnieje absolutny standard ". Z drugiej strony, badacz TSP uważa, że  “Trudno jest przedstawić poparte teorią wyjaśnienie, ale rzeczywiście wielu graczy uważa, że  poziome ułożenie czopów zapewnia więcej rotacji, co też okazuje się prawdziwe po testach uderzeniowych."

W efekcie wyniki zależą całkowicie od indywidualnego odczucia.

Jak ułożenie czopów wpływa na kierunek lotu piłki

1. Podcięcie przy użyciu okładziny z pionowym ustawieniem czopów 

Ponieważ piłka nie może gładko posuwać się na okładzinie (jak przy jeździe po wyboistej drodze), podcięcie nie będzie stabilne i skuteczne dla podcinającego. Ale pionowe ustawienie czopów całkiem dobrze “chwyta” piłeczkę, będzie więc korzystniejsze dla stylu frontalnego ataku / obrony. Tak sama koncepcja stosuje się również do okładzin gładkich, gdyż cechuje je podobne ustawienie czopów (i ich ruch) po stronie wewnętrznej wierzchu okładziny.2. Podcięcie przy użyciu okładziny z poziomym ustawieniem czopów. 

Piłka gładko posuwa się po okładzinie przy podcięciu okładziną z poziomym ustawieniem czopów, inaczej, niż w przypadku ułożenia pionowego. Jest korzystniejsza dla podcinającego. Ale ponieważ nie “chwyta” tak dobrze piłki, wykorzystywana jest powszechnie na okładzinach gładkich przeznaczonych do topspina.

3. Topspin przy użyciu okładziny z pionowym ustawieniem czopów.

Łatwiej jest zagłębić piłkę pomiędzy czopami, stąd też łatwiej  jest ją podnieść. Ta sama koncepcja sprawdza się dla okładzin gładkich. Jednocześnie im większe i gęściej rozmieszczone są czopy, tym trudniej jest “chwycić” piłkę. Powoduje to większy nacisk na czopy i na podkład, co umożliwia wykorzystanie potencjału podkładu. Ta sama koncepcja stosuje się do okładzin gładkich większych czopach (Tenergy 25).
 4. Topspin przy użyciu okładziny z poziomym  ustawieniem czopów


Piłce trudniej jest wejść między czopy i “chwycić” piłkę. Ale wystąpi większe tarcie, co nada jej w efekcie większą rotację. Stąd okładziny nastawione na rotację Dębą częściej miały poziomą strukturę czopów. Ta sama koncepcja stosuje się do okładzin gładkich.

 

Sriver "S" and "L" firmy Butterfly są dwoma przykładami okładzin gładkich o różnym ustawieniu czopów.

W opisie okładziny Butterfly podaje:
"S" = bezpośredni i szybszy
"L" = więcej rotacji, więcej czucia
-------------

Komentarz Albur:

Być może tłumaczenia te mają sens, ale w takim razie logicznie Tenergy 05 powinno mieć poziomo ustawione czopy, a 64 pionowo – a tak nie jest.
Wszystkie poniższe okładziny mają czopy ustawione pionowo:
Tenergy 05 i 64, Donic Acuda S1 i Bluefire M1, Coppa JO Platin, Baracuda, Rakza 7, Hexer, Adidas P5, Tibhar Genius, Nimbus, Taurus, Xiom Vega, a z czopów Spectol, GD 612, Globe 889, Hallmark Half Long.

Za to poziomo ustawione czopy mają np. Feint Soft i Feint Long IITSP Curl P1R, Xiom Guillotine, Giant Long, Cloud & Fog III, RITC 563, Hallmark Panther – a to są długie lub średnie czopy, którym większa przyczepność przeszkadza w odwracaniu rotacji, w dodatku jeśli mają być wolniejsze, to po co tensorowy podkład w Gilotynie. Jedynym wyjątkiem, który znalazłem są tu krótkie czopy 729 802-40.

Tak więc konia z rzędem temu, kto by dał prawidłowe wytłumaczenie wpływu ustawienia czopów na rotację i szybkość. Myślę, że Butterfly to wie, w końcu są chyba największymi specami od eksperymentów a geometrią czopów – ale nie powiedzą, bo to tajemnice firmy.

Za dawnych czasów sam wolałem grać Sriverem L, niż S, Szybkość była podobna w obu przypadkach, wyczuwałem (albo mi się wydawało), że L jest bardziej rotacyjny, ale inaczej sobie to tłumaczyłem, mianowicie, że przy pionowym ustawieniu czopy mają łatwiejszą możliwość wygięcia i zagłębienia w podkładzie (bo mają więcej miejsca i z uwagi na dalsze rozmieszczenie czopów w kierunku uderzenia wierzch ma większą względną elastyczność w miejscu kontaktu), a następnie na zasprężynowanie, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy ma to coś wspólnego z rzeczywistością.

Coś w ustawieniu czopów na pewno jest, bo w innych artykułach, np. w Podstawowym przewodniku po czopach cz.2, również napisanym przez chińskich fachowców i przetłumaczonym na forum OOAK, związek pionowego ustawienia czopów z szybkością, a poziomego z rotacją traktowany jest jako oczywistość.

Dla kontrastu przykładowe porównanie Spectola i Joola Express Ultra.I opisy w sklepach:


TSP Spectol (układ pionowy) Joola Express Ultra
Inters

Krótkie czopy do agresywnej gry ze stołu. Okładzina bardzo szybka o dużej kontroli. Wysoki jak na okładzinę czopowaną parametr rotacji zezwala też na uderzenia rotacyjne.
Inters

Krótkie czopy z wbudowanym efektem świeżego kleju wykonane w technologii Green Power. Podkład tensorowy. Końcówki czopów porowate. Czopy lekko rozszerzające się ku podstawie. Do gry ofensywnej

U Steffiego

Krótkie czopy przeznaczone do ataku szybkiego nadające przy uderzeniu dużą szybkość piłce,
tempo: 96 | kontrola: 80 | rotacja: 80 | efekt katapulty: 90
U Steffiego

Zdecydowanie najtwardsza z dotychczasowych okładzin z rodziny Express. Świetnie w ten sposób się wpasowuje w asortyment produktów Jooli. Wysokie parametry szybkościowe przy dobrej kontroli.
Tempo: najwyższy wskaźnik, szybkość: najwyższy wskaźnik, kontrola: średni wskaźnik  (NIC O ROTACJI)

A przecież Joola ma poziome ustawienie czopów, a TSP pionowe !

 
        Powrót