Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

4 marca 2012 r., Źródło: TableTennisTalk.co.uk

 Wirtualna wizyta w muzeum Tenisa Stołowego ITTF

Na doskonałym brytyjskim forum Table Tennis Talk znalazłem poniższą animację

Kliknięcie na obrazku przekieruje Was na stronę forum z tą wizytą. Nie ma niestety wersji polskiej, zaproponuję administratorowi forum przetłumaczenie tak, by mógł wprowadzić naszą wersję językową.

Z zakładki MAP można bezpośrednio wejść do każdej saliPoniżej opisy z poszczególnych sal (ukazują się po kliknięciu INFO, w niektórych przypadkach trzeba kliknąć na zdjęciu, przy niektórych też ukazuje się kontekstowe info, tam już nie tłumaczę):

Korzenie - początki: 

Eksponaty z tego pokoju pokazują jak narodził się tenis stołowy, śledząc jego ewolucję od:
- dawnej gry Jeu de Paume (odmiana Courte Paume), w tą grę grało się na początku dłonią, potem krótką rakietką (franc. paume = dłoń, courte = krótka); we wnętrzach grano odmianę
   krótką, a na wolnym powietrzu rakietką odmianę "długą" (Longue Paume, longue = długa), więcej w Wikipedii

- tenis ziemny w latach 1870-ych - uważany za przodka tenisa stołowego
- pierwsze gry w tenisa stołowego z lat 1890 i 1891

Wczesne lata:

Ten pokój prezentuje różnorodność wczesnego sprzętu i inne dowody istnienia mody na tenis stołowy w latach 1901-1903, kiedy to gra wzbudziła sensację w społeczeństwie. Zawiera rakietki, zapakowane zestawy, siatki, książki i dzieła sztuki. Kluczem do sukcesu nowej gry było wprowadzenie cechującej się doskonałym odbiciem piłeczki celuloidowej.

Galeria najlepszych zdjęć:

Najlepsze zdjęcia pokazują sławne postaci ze wszystkich dziedzin życia bawiące się tenisem stołowym: członków rodzin królewskich, gwiazdy filmu, muzycy, politycy, zawodowi sportowcy. Bawcie się dobrze próbując ich zidentyfikować. Klikając w przyciski INFO możecie sprawdzić, czy macie rację.

Złote lata 1920-te do 1940-ych

W 1926 r. utworzono ITTF, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w Londynie. Towarzyska gra stała się sportem. Pokój przedstawia niektórych z największych mistrzów z lat 20-ych do 40-ych XX wieku, Złotego Wieku tenisa stołowego klasycznej deski.

Rakietka gąbczasta - Era Technologii

Po tym, jak Hiroji Sato zdobył mistrzostwo świata w Bombaju w 1952 r. używając rakietki gąbczastej, nasz sport zmienił się na zawsze. Japończycy dominowali przez wiele lat w erze, gdy technologia wywierała znaczący wpływ na sprzęt do Tenisa Stołowego Lecz wkrótce Chińczycy rozpoczęli swój niepohamowany atak na księgi rekordów. W 1971 r. pingpongowa dyplomacja wprowadziła koncepcję pokoju i przyjaźni międzynarodowej poprzez sport. Środek pokoju zajmuje stół, na którym rozegrano finały Mistrzostw Świata w 1961 r. w Pekinie. Ten ważny stół został ofiarowany przez chińską firmę Double Hapiness Sports (DHS) z Szanghaju.

Era współczesna

Olimpijski debiut tenisa stołowego nastąpił w 1988 r., a cykl Pro Tour rozpoczął się w 1996 r. Tą erę cechuje szeroki wzrost transmisji telewizyjnych i dalszy wpływ technologii, w miarę jak tenis stołowy stawał się ważnym międzynarodowym sportem o światowej popularności. Tę erę zdominowali Chińczycy, z pewnymi sukcesami Szwedów i Koreańczyków.

Olimpiady

Pokój ten przedstawia ilustrowaną historię tenisa stołowego na Igrzyskach Olimpijskich, z oficjalnymi plakatami, zdjęciami zwycięzców, znaczkami, medalami i innymi pamiątkami. Przedstawione są znicze olimpijskie i rzeźba ofiarowana ITTF przez Juana Antonio Samarancha. Sala kinowa pokazuje najlepsze filmy z geir w tenisa stołowego z Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich.

Sala gier

W sali gier można zagrać przeciwko Perssonowi lub Syed'owi (szkoda tylko, że komputer liczy wszystkie punkty dla siebie)