Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

12 sierpnia 2011 r., Źródło: Table Tennisma

 Yan An jeszcze musi dojrzeć

W tym sezonie chińskiej superligi, prawdopodobnie najwybitniejszym graczem spoza ścisłej kadry Chin jest Yan An. Nastolatek grający dla zespołu Bayi już osiąga bardzo obiecujące wyniki rokujące mu świetlaną karierę w tenisie stołowym. Ostatnio zagrał w Mistrzostwach Świata w Rotterdamie. Pomimo porażki w grze mieszanej, Yan An ma już wiele do zaoferowania. Już w zeszłym roku zaczął grać w superlidze i udowodnił swoją wartość pokonując kilku znanych zawodników ze światowej czołówki, m.in. dwukrotnie Ma Longa.

Gdy Wang Hao musiał pauzować z powodu kontuzji, Yan An przejął z powodzeniem rolę lidera zespołu Bayi. W tym czasie zespół nie tylko nie poniósł strat, ale ostatecznie zajął pierwsze miejsce w pierwszej fazie rozgrywek. 
 

Również w tym roku, bilans Yan Ana (13/7) pozwolił mu zająć imponujące piąte miejsce w ranking skuteczności, za Zhang Jike (26/5), Ma Longiem (21/4), Xu Xin (21/8), Wang Hao (14/7) i wyższa niż Ma Lina (12/8), Wang Liqina (14/12), Chen Qi (10/14), Hao Shuai (9/1).czy Timo Bolla (8/6).

W tym sezonie Yan An pokonał już pięciu członków chińskiej kadr narodowej, w tym Ma Lina, Wang Liqina, Xu Xina, Ma Longa i Chen Qi. Oprócz tego, wraz ze swoim partnerem Zhou Yu zajmują pierwsze miejsce w rankingu debli, ze skutecznością sięgającą 81,8%.

Jednak w opinii Wang Tao, trenera Bayi, mimo szybkich postępów, Yan An nie jest jeszcze dojrzały. Jak mówi "On ma tendencję do utraty koncentracji w grając przeciwko bardziej znanym graczom. Natomiast o wiele lepiej poczyna sobie z zawodnikami grającymi na tym samym co jego poziomie”. "Gdy ostatnie mecze superligi stały się jeszcze trudniejsze, Yan An  nie wytrzymał ciśnienia. W ostatnim meczu wprawdzie pokonał Qinglei Cui, ale zawiódł w deblu".

Yan An ma już spore osiągnięcia w juniorskim tenisie stołowym (w 2007 i 2008 był mistrzem świata w deblu i w 2009 wicemistrzem w singlu) w opinii trenerów i znawców przedmiotu może co najmniej powtórzyć sukcesy w gronie seniorów.

Linki do kilku filmów z grą Yan Ana:

Mecz z Fang Bo w finale WJTTC 2009

Trening z Ma Longiem 

Trening z Feng Yalan 

Chińska Superliga 2010: mecz z Cui Qinglei 

Chińska Superliga 2011: mecz z Wang Liqinem 

Chińska Superliga 2011: mecz z Xu Xinem